| Object Number | 2017-11-19.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Atayal |
| Provenience | Taiwan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Leather | Metal |
| Description | One of a pair of wooden clogs with a leather strap across the toe. |
| Height | 3.4 cm |
| Length | 12.8 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Robert Buckwalter and Martha Hoffer Hess Estate, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




