Offering Table
MS4557A
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4557A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Steatite |
| Description | Libation table |
| Height | 20.4 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Outside Diameter | 10.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.