| Object Number | 2017-14-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Masai |
| Provenience | Kenya |
| Section | African |
| Materials | Bone | Leather | Bead |
| Description | Conical shaped bone tube capped on both ends with hide. Small strap/handle of red and white beads attached to each hide cap. |
| Height | 4.2 cm |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Credit Line | Gift from the collection of Robert C. and Mae R. Carter, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




