| Object Number | 2017-14-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Asmat |
| Provenience | New Guinea |
| Section | Oceanian |
| Materials | Marine Shell | Resin (uncertain) |
| Description | Man's nose ornament. Bipane. Bailer (?) shell carved in curves to resemble boar's tusks. Bound at center with resin (or bee's wax). Worn through septum. |
| Height | 9.2 cm |
| Width | 14.8 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Gift from the collection of Robert C. and Mae R. Carter, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


