Penis Sheath
2017-14-3
From: Indonesia | New Guinea | Papua Province | Baliem Valley
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2017-14-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Dani |
| Provenience | Indonesia | New Guinea | Papua Province | Baliem Valley |
| Section | Oceanian |
| Materials | Gourd | Peel | Plant Fiber |
| Description | Short gourd, brownish, curved at narrow (closed) end. Band of zig-zag woven peel near wider (open) end. Long loop of twisted plant fiber. |
| Length | 19.7 cm |
| Width | 9.8 cm |
| Outside Diameter | 5 cm |
| Credit Line | Gift from the collection of Robert C. and Mae R. Carter, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




