Penis Sheath
2017-14-1
From: Indonesia | New Guinea | Papua Province | Baliem Valley
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2017-14-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Dani |
| Provenience | Indonesia | New Guinea | Papua Province | Baliem Valley |
| Section | Oceanian |
| Materials | Gourd |
| Description | Long thin gourd, yellowish, slightly curved at narrow end. Longitudinal crack (7 cm.) at broader end. |
| Length | 41.2 cm |
| Width | 8 cm |
| Outside Diameter | 4.2 cm |
| Credit Line | Gift from the collection of Robert C. and Mae R. Carter, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




