| Object Number | 2017-14-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ashanti |
| Provenience | Ghana |
| Section | African |
| Materials | Brass |
| Description | Seated figure |
| Height | 4.4 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Depth | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift from the collection of Robert C. and Mae R. Carter, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




