Bean Pot
2017-15-15.1
From: United States of America | New Mexico | Taos Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-15-15.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Taos Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | Virginia Romero |
| Date Made | 1985 |
| Section | American |
| Materials | Micaceous Clay |
| Description | Micaceous pottery jar base with loop handle. |
| Height | 18.5 cm |
| Width | 18 cm |
| Outside Diameter | 10.9 cm |
| Credit Line | Gift of Ed and Pat Coyle, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




