Broad Faced Katsina
2017-15-10
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Object Title | Broad Faced Katsina |
| Native Name | Wuyak-kuita |
| Object Number | 2017-15-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | Gary Shulpa |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Feather | Yarn | Hide | Yucca Leaf | Hair | Mollusk Shell |
| Iconography | Whip | Snake |
| Description | Wooden Katsina doll carved from one piece of wood. The face is painted black and green and a large fan of feathers is attached behind the head. The eyes are bulging, the mouth is wide and a long beard hangs below it. A painted kilt is wrapped around the waist and a whip made of bundles of yucca is held in each hand. This figure is the Broad Faced (Wuyak-kuita) Katsina who guards the Katsina ceremonies. Made by Gary Shulpa. (Colton, H. 1959 #22, Wright, B., 1973 #26) |
| Height | 36.5 cm |
| Width | 21.9 cm |
| Depth | 15.8 cm |
| Credit Line | Gift of Ed and Pat Coyle, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




