Rattle Runner Katsina
2017-15-9
From: United States of America | Arizona | Third Mesa | Kykotsmovi
Curatorial Section: American
| Object Title | Rattle Runner Katsina |
| Native Name | Aya |
| Object Number | 2017-15-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona | Third Mesa | Kykotsmovi |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | R.S. Pentewa |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Feather | Yarn | Yucca Leaf |
| Iconography | Rattle | Whirling Log | Whip |
| Description | Wooden Katsina doll carved from one piece of wood. The head, which represents a rattle, is painted white with whirling logs on either side. The body is painted yellow and red and with hands painted white. A painted breechcloth is wrapped around the waist and a whip is in each hand. This figure is the Rattle (Aya) Runner Katsina. Made by R. S. Pentewa. (Colton, H. 1959 #48, Wright, B., 1973 #219) |
| Height | 30.6 cm |
| Width | 14.4 cm |
| Depth | 16.1 cm |
| Credit Line | Gift of Ed and Pat Coyle, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




