Turkey Katsina
2017-15-8
From: United States of America | Arizona | Third Mesa | Kykotsmovi
Curatorial Section: American
| Object Title | Turkey Katsina |
| Native Name | Koyona |
| Object Number | 2017-15-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona | Third Mesa | Kykotsmovi |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | Darrell Gourella |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint |
| Iconography | Turkey |
| Description | Wooden Katsina doll. The head is painted green and red and features a long yellow beak. On either side of the beak hangs a red and green wattle over a thick ring of neck feathers. Feathers are attached to the arms simulating wings and to the lower back simulating a tail, as well as all over the body. This figure is the Turkey (Koyona) Katsina. Made by Darrell Gourella. (Colton, H. 1959 #208, Wright, B., 1973 #104) |
| Height | 23.8 cm |
| Width | 22.3 cm |
| Depth | 12 cm |
| Credit Line | Gift of Ed and Pat Coyle, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




