Hump-backed Flute Player Maiden Katsina
2017-15-7
From: United States of America | Arizona | Third Mesa | Kykotsmovi
Curatorial Section: American
| Object Title | Hump-backed Flute Player Maiden Katsina |
| Native Name | Kokopelli Mana | Kokopolo Mana |
| Object Number | 2017-15-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona | Third Mesa | Kykotsmovi |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | R.S. Pentewa |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Leather | Cotton Cloth |
| Description | Wooden Katsina doll. The face is painted black with a white line bisecting it vertically. The eyes are painted white and shaped like commas. The mouth is a long, painted, protruding beak. Two hair whorls stick out diagonally from the top of the head. A patterned cloth is worn over the shoulders and a dress is painted on underneath. Leather strips are wrapped around each wrist. This figure is the Hump-backed Flute Player Maiden (Kokopelli Mana) Runner Katsina. (Colton, H. 1959 #66, Wright, B., 1973 #231) |
| Height | 28.2 cm |
| Width | 15.4 cm |
| Depth | 12.8 cm |
| Credit Line | Gift of Ed and Pat Coyle, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




