Figure
2017-15-5
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-15-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | R.S. Pentewa |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Leather | String |
| Description | Koshare Clown Figure holding cup and stick game. |
| Height | 36 cm |
| Width | 13.8 cm |
| Depth | 11 cm |
| Credit Line | Gift of Ed and Pat Coyle, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




