Turtle Katsina
2017-15-3
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Object Title | Turtle Katsina |
| Native Name | Kahaila |
| Object Number | 2017-15-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | Robert Harris Sr. |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint |
| Iconography | Turtle | Cloud | Flower Blossom | Feather |
| Description | Wooden Katsina doll carved from one piece of wood. The face is bisected vertically by a black and white line into green and yellow halves. The mouth is wide and rectangular and a black beard with feathers hangs below. A blue-painted flower blossom is attached to one side of the head and a painted feather on the opposite side. An unpainted blanket is wrapped around the body with a design around the lower edge. A colorful scene of clouds and turtles is painted over the front of the body. The base is carved to resemble a Pueblo village. This figure is an unconventional Turtle (Kahaila) Katsina. (Colton, H. 1959 #70, Wright, B., 1973 #185) |
| Height | 21 cm |
| Width | 7 cm |
| Depth | 4.9 cm |
| Credit Line | Gift of Ed and Pat Coyle, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




