Death Fly Katsina
2017-15-1
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Object Title | Death Fly Katsina |
| Native Name | Mastop |
| Object Number | 2017-15-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | R.S. Pentewa |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Feather | Twine | Hide | Mollusk Shell |
| Iconography | Stick | Shell | Hand Print |
| Description | Wooden Katsina doll carved from one piece of wood. The entire body is painted gray with white hands painted on the torso and each appendage. A green collar surrounds the neck. The waist is wrapped with an animal skin and the moccasins are dyed red. A throwing stick is held in one hand and a shell rattle is attached at the waist. This figure is the Death fly (Mastop), a Chief Katsina. Made by R. S. Pentewa. (Colton, H. 1959 #6, Wright, B., 1973 #13) |
| Height | 20.8 cm |
| Width | 18 cm |
| Depth | 5.4 cm |
| Credit Line | Gift of Ed and Pat Coyle, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




