| Object Number | E660 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Amarna |
| Period | Eighteenth Dynasty | New Kingdom |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Sculptor's grinding slab, prepared for use |
| Height | 14 cm |
| Width | 11 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Purchased from William Flinders Petrie, 1893 |
| Other Number | ES660 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

