Textile Fragment
32666
From: Peru | Pachacamac | Found In A House
Curatorial Section: American
| Object Number | 32666 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Found In A House |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Wool | Cotton |
| Description | Red and yellow, diagonal pattern including birds and cat head |
| Length | 10.16 cm |
| Width | 9.53 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 3224A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.