Gold Weight
CG2016-8-8
From: Ghana (uncertain)
Curatorial Section: African
| Object Number | CG2016-8-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana (uncertain) |
| Section | African |
| Materials | Copper Alloy |
| Description | Gold weight. seven step pyramd with loop on top step (unreadable partial number on base). |
| Height | 3.4 cm |
| Length | 2.2 cm |
| Width | 2.2 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




