| Object Number | 42-30-230A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Finnish |
| Provenience | Finland |
| Culture Area | Russia |
| Section | American |
| Materials | Steel | Bone |
| Description | Short, single-edged, steel blade with straight, parallel sides rounded to point. Tang inserted in bone grip. |
| Length | 16.1 cm |
| Width | 9.1 cm |
| Thickness | 1.7 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Morgan Wing on behalf of the Estate of Florence C. Whitney, 1942 |
| Other Number | 436 - Collector Number | CG2017-2-138 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




