| Object Number | B16476 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | in arched wall R.34 |
| Period | Early Old Babylonian Period | Larsa |
| Date Made | 2000-1900 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: 4th Expedition. Brick. Kudur. Mabug. No "b" on the field number in the register. Behrens: Waradsin 3 (Walker Brick Inscriptions Nr. 45) Complete. Hand inscribed. Walker No B6 no. 163 |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 31 cm |
| Width | 31 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | U.2882b - Field No SF | P270026 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


