Mask
29-175-20
From: Canada | British Columbia | Vancouver Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kwakiutl |
| Provenience | Canada | British Columbia | Vancouver Island |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment |
| Description | Human face. Strongly carved. Eyebrows, cheekbones, nose, lips and large upper teeth carved in relief. Face blacked. Pupils and nostrils pierced. White paint: incised outlines of eye-brows and eyes, lines about mouth, teeth. Red paint: nostrils, just below nose, thin lips, and between teeth. Worm holes. |
| Height | 27.6 cm |
| Width | 22 cm |
| Thickness | 16 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 6/8802 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.