Scraper
Flake
31-20-995
From: United States of America | Alaska | Cook Inlet | Kachemak Bay | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-995 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Cook Inlet | Kachemak Bay | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | D, 3' - 3' 6", VII |
| Section | American |
| Materials | Dolorite |
| Technique | Chipped |
| Description | Chipped. Dolorite |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.