| Object Number | CG2017-3-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Ireland |
| Section | Oceanian |
| Materials | Boar Tusk |
| Description | Large polished boar tusk, pierced in two places on inside of curve. Written on it: NEW IRELAND HAND WHISTLE. |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
