Quiver
37219A
From: California (State) | Hupa Valley | Humboldt County
Curatorial Section: American
| Native Name | Mich Wan Tes Lau |
| Object Number | 37219A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hupa |
| Provenience | California (State) | Hupa Valley | Humboldt County |
| Culture Area | California Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Feather | Sinew | Pigment |
| Description | Quiver - Complete fox hide with fur turned inside, Red Flicker feathers, hawk feathers |
| Length | 58 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
| Other Number | 397 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


