Dart
70-9-791B
From: United States of America | North Carolina | Cherokee
Curatorial Section: American
| Object Number | 70-9-791B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cherokee | Eastern Band |
| Provenience | United States of America | North Carolina | Cherokee |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | ca. 1880-1948 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Thistledown |
| Description | Softwood; thin, round pieces of wood pointed at one end with thistledown tied at the opposite end. Condition: Thistledown loose and falling off all three darts. To Registrar's for freezing 3/91. |
| Length | 56.5 cm |
| Width | 2.22 cm |
| Depth | 0.95 cm |
| Credit Line | Bequest of Samuel Pennypacker, 1970 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




