Sandal
Caites
85-2-291A
From: Guatemala | San Lucas Toliman | Department of Solola
Curatorial Section: American
| Native Name | Caites |
| Object Number | 85-2-291A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cakchiquel | Tzutujil |
| Provenience | Guatemala | San Lucas Toliman | Department of Solola |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Leather | Metal |
| Description | One of a pair, braided foot and heel straps, metal buckles. |
| Length | 25.5 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Center of Inter-American Relations; Stanley de Jongh Osborne, Richard de Jongh Osborne and Mrs. Ford E. Smith, 1985 |
| Other Number | 37 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


