Pemmican Pounder
CG2016-2-442
From: North America
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2016-2-442 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America |
| Culture Area | North American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone | Wood | Hide | Metal |
| Description | Large, thick, lithic attached to long, wood handle by wire and hide. |
| Length | 67.2 cm |
| Width | 13.2 cm |
| Depth | 5.6 cm |
| Other Number | 97-84-1315 uncertain - Other Number | ED3486 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




