Point
51-52-27
From: United States of America | California (State) | Lake County (California) | Borax Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | 51-52-27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | California (State) | Lake County (California) | Borax Lake |
| Culture Area | California Culture Area |
| Date Made | 8000 BCE |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Technique | Chipped |
| Description | Three obsidian spear points; large; flattish; basal projections and notches. |
| Height | 1 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Southwest Museum, 1951 |
| Other Number | 18F2237 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.