Tablet Fragment
N3354
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | N3354 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Tablet with instructions related to playing/singing hymns. Scientific text fragment. Music; 12x12x5x8 lines. Joins with N3355, N7679 and N7745 |
| Height | 8 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P278394 - CDLI Number | N3355, N7679, N7745 - Associated Object Number | N 3354 + N 3355 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




