| Object Number | CBS10996 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | West side of Shatt en-Nil |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Description | Larege, baked clay, crumbling, Accounts (very intereting); "Musical" added in pencil. (catalogue card). Tablet with mathematical text |
| Height | 11.5 cm |
| Width | 15.5 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P254475 - CDLI Number | B10996 - Old Museum Number | CBS 10996 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




