| Object Number | 29-15-357 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Tablet with musicological vocabulary. Literary text, fragment. Proverbs; 9x11x9x? Lines. |
| Height | 7 cm |
| Width | 5 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur, 1888-1900 |
| Other Number | P256169 - CDLI Number | UM 29-15-357 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




