Torotoro
Basket Lid
87-34-3B
From: Venezuela | Nabaribuhu
Curatorial Section: American
| Object Number | 87-34-3B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Warao |
| Provenience | Venezuela | Nabaribuhu |
| Culture Area | Amazonia |
| Period | Modern |
| Date Made | 1986 CE |
| Section | American |
| Materials | Fiber |
| Description | Made from tirite (sehoro) reed. Used by men to hold tobacco or other very valuable goods. Torotoro. Made by Enruco Palacios, 1986. |
| Height | 20 cm |
| Width | 33 cm |
| Outside Diameter | 23 cm |
| Credit Line | Gift of Charles Briggs, 1987 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.