Hau Anona
Basket
87-34-27A
From: Venezuela | Arawao Akoho
Curatorial Section: American
| Object Number | 87-34-27A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Warao |
| Provenience | Venezuela | Arawao Akoho |
| Culture Area | Amazonia |
| Period | Modern |
| Date Made | 7/87 |
| Section | American |
| Materials | Fiber |
| Description | Made of naturally white and red dyed moriche leaf fiber. made strictly for sale. Baskets of this material or size not used by Warao. Hau anona. Made by Alejandro Nunez. |
| Height | 30 cm |
| Outside Diameter | 29 cm |
| Credit Line | Gift of Charles Briggs, 1987 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.