Sandal
Huarache
Caites
41-24-32A
From: Guatemala
Curatorial Section: American
| Native Name | Caites |
| Object Number | 41-24-32A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kekchi |
| Provenience | Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Rawhide |
| Description | Rawhide sole; extra flat heel piece with attachment for ankle strap (missing); rawhide strap over instep and toes. |
| Length | 22 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Credit Line | Exchange with the Philadelphia Museum of Art, 1941 |
| Other Number | `98-82, 98-82a - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


