Bag
SA896A
From: Brazil | Matto Grosso
Curatorial Section: American
| Object Number | SA896A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guana |
| Provenience | Brazil | Matto Grosso |
| Culture Area | Gran Chaco |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Netted, plain white. |
| Length | 35.56 cm |
| Width | 35.56 cm |
| Credit Line | Exchange with The Field Museum of Natural History, 1901 |
| Other Number | 8732, 8734 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.