Altar Base
Tray
29-130-49A
From: India
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-130-49A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India |
| Date Made | 18th Century - 1904 |
| Section | Asian |
| Materials | Bronze |
| Technique | Cast | Openwork |
| Description | Bronze, oblong; with pierced side flaps. Halo at back. Probably held an altar set. 2 parts. |
| Height | 20 cm |
| Length | 30 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.