Implement (uncertain)
Effigy Fragment (uncertain)
SAM-2016-2-4.1
From: United States of America | Mississippi | Smith Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | SAM-2016-2-4.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Mississippi | Smith Creek |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Bone implement or effigy fragment |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | Loaned from the Smith Creek Archaeological Project |
| Other Number | 451 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

