Knife
97-563-9991
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Locust Grove
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-9991 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Locust Grove |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Technique | Chipped |
| Description | Re-worked blade; shouldered; stem with straight base. |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-9991 - Old Museum Number | 27408 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


