Sherd
SAM-2015-1-17.4
From: United States of America | Mississippi | Smith Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | SAM-2015-1-17.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Mississippi | Smith Creek |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Evansville Punctated, v. LaSalle sherd |
| Height | 4.9 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Depth | 0.8 cm |
| Credit Line | Loaned from the Smith Creek Archaeological Project |
| Other Number | 9a - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

