Pitcher
27311
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 27311 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Animal Head |
| Description | Body tapering to flattened base; wide flaring neck; one loop handle shoulder to neck; On upper body an animal head opposite handle. Black. Narrow-necked jar/bottle with an ovate body, flaring neck, rounded rim, 1 strap handle extending from the neck to the body, and a flat base. The vessel has a modeled animal head attached to the body opposite the handle. There are two raised arms in relief extending down from the animal head. There appears to be a burnished finish on the exterior. The vessel was likely fired in a reducing atmosphere as the surface is black and the interior is gray in color. Fireclouding is present on the body. Evidence of usewear includes surface attrition on the bottom/base. The catalogue number is written on the bottom of the base and black ink on the bottom of the base reads: "2650." |
| Height | 33.9 cm |
| Width | 26.8 cm |
| Thickness | 0.72 cm |
| Outside Diameter | 24 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2650 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




