| Object Number | 29-96-782.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Burmese |
| Provenience | Burma |
| Period | Mandalay Period (uncertain) |
| Date Made | Early 19th Century - 1904 |
| Section | Asian |
| Materials | Teak |
| Technique | Carved |
| Description | Portion of the base and proper right toes to statue. See 29-96-782.4 |
| Height | 10.4 cm |
| Length | 27.6 cm |
| Width | 13.7 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 29-96-782B - Other Number | 85-28-6.2 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




