Shroud
31706A
From: Peru | Pachacamac | Gravefield II
Curatorial Section: American
| Object Number | 31706A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield II |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Plain weave undyed cotton. Fragment appears to be constructed out of two webs: one measuring 70cm (at largest point in weft direction) and the other 39 cm. A seam (join) is evident between the two webs. Color(s): Off-white/un-dyed . |
| Length | 128 cm |
| Width | 104 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2192 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




