Loom Model
Blanket
Blanket
45-15-185A
From: Arizona | Oraibi | Third Mesa
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-185A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona | Oraibi | Third Mesa |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Wool |
| Description | With weaver's sword and comb, partly woven blanket. Green, orange, and black on red ground. |
| Length | 42 cm |
| Width | 41 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



