Louterion
80-2-21
From: Libya | Leptis Magna
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 80-2-21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Libya | Leptis Magna |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim heavy and plain, separated from wall on exterior by two strong wheel run grooves. Light pink clay with some inclusions; buff surfaces. |
| Height | 3.3 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Depth | 9 cm |
| Credit Line | Gift of Teresa Howard Carter, 1980 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



