Brick
29-86-709
Location: On Display in the Ancient Egypt in Watercolors
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-709 |
| Current Location | Ancient Egypt in Watercolors - On Display |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1279-1213 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Magical Spell |
| Inscription Language | Hieratic |
| Description | Pottery. Hieratic inscription: Of Hunuro (spell from Book of the Dead). |
| Length | 13.7 cm |
| Width | 9.8 cm |
| Depth | 4.2 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 780 - Field No SF | T15X - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




