Pitcher
97-86-13
From: Northwest New Mexico | Chaco Canyon
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-86-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Prehistoric Pueblo |
| Provenience | Northwest New Mexico | Chaco Canyon |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Chaco Black-on-White |
| Description | Chaco Black/White (?) |
| Height | 15.6 cm |
| Width | 11.8 cm |
| Outside Diameter | 11.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-86-13 - Old Museum Number | 20294 - ANSP Number | I 738 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

