Stringed Instrument
P771A
From: Borneo | Sarawak
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P771A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Melanau |
| Provenience | Borneo | Sarawak |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Metal |
| Description | Musical. Manutong. Two strings. Strings missing. Oblong body, long neck the back of the neck is elaborately carved with floral designs. One peg present, one missing. |
| Height | 10 cm |
| Length | 96 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




