Beaker
SA4657B
From: Peru | Quintay (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | SA4657B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Quintay (uncertain) |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Painted |
| Description | Pottery. Large wide beaker; ring base; asymmetrically lipped for pouring. Painted with broad white lines in crude cross-hatching on red. White half discs on interior of lip. |
| Height | 13.34 cm |
| Length | 19.68 cm |
| Width | 23.5 cm |
| Credit Line | Peruvian Expedition, William C. Farabee, 1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.