Point
97-563-273
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Locust Grove
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-273 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Locust Grove |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rhyolite |
| Description | Square stemmed. Retouched from alternate faces. |
| Length | 14.6 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-273 - Old Museum Number | 4603 - ANSP Number | 1144 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


