Shield
AF2844
From: Belgian Congo | Bangala District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF2844 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bangala |
| Provenience | Belgian Congo | Bangala District |
| Section | African |
| Materials | Fiber | Wood | Resin (material) |
| Description | Wicker. Handle board completely covered with ornamental cord lashing. Whole shield covered with resinous substance. |
| Height | 8 cm |
| Length | 126 cm |
| Width | 40 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 26979 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




